Prijímacie konanie na stredné školy

Prijímacie konanie sa uskutočňuje v súlade s § 62 – § 71 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa  zákona č. 184/2009 Z. z.

Termíny konania prijímacích skúšok určuje a zverejňuje ministerstvo školstva na svojom webovom sídle do 15. októbra školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa uskutočňuje prijímacie konanie.

Riaditeľ strednej školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy určí formu prijímacej skúšky, jej obsah a rozsah podľa vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v základnej škole. Určí jednotné kritériá na úspešné vykonanie skúšky a ostatné podmienky prijatia na štúdium pre termíny prijímacieho konania podľa § 66 ods. 5. Riaditeľ strednej školy je povinný tieto podmienky zverejniť najneskôr do 30. novembra školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa uskutočňuje prijímacie konanie; pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa forma prijímacej skúšky určí s prihliadnutím na ich zdravotné znevýhodnenie.

Ak chce uchádzač so zdravotným znevýhodnením a uchádzač s nadaním požiadať o vykonanie prijímacej skúšky podľa upravených podmienok, pripojí k prihláške na vzdelávanie vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, ktoré obsahuje návrh podporného opatrenia.

Nie je potrebné prikladať každému žiakovi so ŠVVP návrhy úprav prijímacích pohovorov, stačí to iba v prípade, kde to rodič a žiak naozaj chcú a potrebujú.

Vzhľadom na typ a stupeň zdravotného znevýhodnenia žiaka (žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – ŠVVP) sa odporúča v jednotlivých prípadoch modifikovať podmienky prijímacej skúšky po technickej a časovej stránke tak, aby bolo žiakovi umožnené preukázať reálnu úroveň vedomostí a zručnosti. Cieľom je zabezpečiť, aby žiak so zdravotným znevýhodnením nebol v porovnaní so svojimi rovesníkmi diskriminovaný. Naopak, zámerom modifikácie podmienok prijímacej skúšky rozhodne nie je zvýhodnenie žiaka so zdravotným znevýhodnením oproti intaktným žiakom.

Úpravy sú tak vo forme prijímacích skúšok, nie zmeny obsahu. Za úpravu technickej stránky prijímacej skúšky zodpovedá stredná škola. Podľa typu a stupňa zdravotného znevýhodnenia odporúčame urobiť nasledovné úpravy:

  • predĺžiť čas na vypracovanie písomnej časti skúšky o 25%; u chorých a zdravotne oslabených žiakov predĺžiť čas až o 50%;
  • nahradiť písomnú skúšku takou formou skúšky, ktorá by neskresľovala jeho vedomosti a zručnosti (napr. vynechať diktát alebo použiť formu doplňovačky, v prípade, že sa nedohovorí ústna forma, použiť na preskúšanie vedomostí test);
  • pri úprave testu použiť písmo Arial, veľkosť písma 14, riadkovanie 1,5, zvýraznenie podstaty úlohy (podčiarknutím, tučným písmom a pod.), členenie testového hárka tak, aby uľahčoval orientáciu, zvýraznené oddelenie otázok; zápis odpovedí priamo do testového zošita (zakrúžkovanie odpovede alebo zapísanie odpovede do riadka);
  • tlmočník pre deti z cudziny;
  • kalkulačka, ak nie je jej použitie súčasťou profilu absolventa danej školy.

Zamestnanec školy (napr. koordinátor ŠPT, školský špeciálny pedagóg, výchovný/kariérový poradca, triedny učiteľ… ), by mal nadviazať kontakt s každým žiakom so zdravotným znevýhodnením, ktorý si podáva prihlášku na strednú školu, ako aj s jeho rodičmi. Rodičov a žiaka je potrebné dopredu informovať o tom, že podmienky prijímacej skúšky môžu byť podľa potreby upravené a to vzhľadom na zdravotné znevýhodnenie žiaka. Ak sa rodič rozhodne o vykonanie prijímacej skúšky podľa upravených podmienok a zároveň je to pre dieťa potrebné, pripojí k prihláške na vzdelávanie na strednú školu vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, ktoré obsahuje návrh podporného opatrenia.

Informácie o úprave podmienok prijímacieho konania sú súčasťou zverejnených kritérií prijímacieho konania.

U žiakov so zdravotným postihnutím odporúčame konzultovať úpravu prijímacej skúšky s príslušným CPP/ŠCPP.

Aktualizácia: marec 2025